Brandýské adaptační skupiny

Rádi bychom Vás informovali o aktivitách brandýských adaptačních skupin, s jejichž volnočasovým programem jsme v první půli tohoto roku tak trochu pomáhali.

Kdo vlastně jsou děti z Ukrajiny a proč Adaptační skupina

Ukrajina je nyní přes 500 dní ve válce. Ta má své bojovníky i uprchlíky před hrůzami vojenského konfliktu. Dospělé i děti. A právě o ukrajinských dětech je Adaptační skupina z Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi a okolí. Dětí, které sdružuje, je přibližně padesátka, od těch v předškolním věku, přes ty větší z prvního stupně základní školy, až po prakticky již budoucí studenty. Podařilo se nám celkové množství rozdělit do 4 skupin, zabezpečit pro ně kvalifikované vyučující, a to nejen českého jazyka.

S vedoucími jednotlivých skupin jsme si dali nelehký cíl představit ukrajinským dětem Českou republiku v daleko širším kontextu než jen jako poskytovatele nouzového ubytování. S tím souvisí také částečná organizace volného čas dětí. Dokázali jsme najít sponzory jejich volnočasových a sportovních aktivit a vygenerovat finanční prostředky na výlety, pobyty v přírodě, návštěvy kulturních a historických památek, muzeí i kreativních dílen převážně ve Středočeském kraji a přilehlých oblastech.

Z naší činnosti:

Například jsme zorganizovali pro děti výlet do Kontaktního zoo parku Zelčín, navštívili jsme výrobnu čokolády a perníčků, byli jsme na hradu Kost, na exkurzi v Pivovaru Řevnice a Sklárnách RÜCKL Nižbor. Vyvrcholením našich aktivit se stal třídenní pobyt v kempu Ostrov Malá Skála, odkud jsme podnikli výlety do Bozkovských dolomitových jeskyní, na hrady Vranov a Frýdštejn, Dlaskův statek a na koloběžkách jsme projeli údolí řeky Jizery.

To vše nám umožnili zejména tito sponzoři:

  • K & V ELEKTRO a.s.  koupila spací pytle pro děti
  • HAWLE ARMATURY, spol. s r.o. zaplatila pronájem všeho sportovní vybavení, hlavně koloběžek a raftu
  • Odbor školství města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav věnoval příspěvek na stravování dětí
  • Kemp Ostrov Malá Skála a přidružené půjčovny sportovního vybavení nám poskytly nejvyšší možné slevy
  • Brandýský Matýsek podal pomocnou ruku při organizaci financování aktivit Adaptační skupiny dětí z Ukrajiny

Ještě jednou děkujeme všem za pomoc při organizaci zájmové činnosti pro děti. Bez vás by to prostě nešlo…