Podzimní akce 2023

Konec roku je většinou hektický a totéž se dá říct o našem podzimu. Prosinec je pro nás naopak již zklidněním po třech náročných měsících.

Máme za sebou účast na zářijových akcích jiných organizací – Festival sportu, Free Festival s rodinnou zónou a Den otevřených dveří v našich prostorách.

Hned 1. října proběhl další ročník matýskovské Drakiády v Aleji prvňáčků v Brandýse nad Labem. Slunce svítilo, stanoviště plná her byla stále obsazená (labyrint, puzzle, překážková dráha, poznávačka), vítr také foukal, ke konci si s námi trochu pohrával, ale i tak se nám podařilo dostat do vzduchu spoustu draků. Ocenili jsme několik drakoletců za jejich výkony. Celkem se soutěží zúčastnilo 58 dětí, letců bylo ještě více a hlavně doprovod – rodiče a prarodiče – se nenechali zahanbit. Po polích se tak prohánělo na 200 lidí. Po skončení programu jsme se přesunuli k dobrovolným hasičům k ohýnku, kde  jsme prožili perfektní podvečer.

Již za 3 týdny, 20. října jsme obsadili brandýský zámek a proměnili jsme ho na zámek halloweenský. Termín sice neodpovídal, ale okolnosti tomu tak chtěly – alespoň si 31. října mohou všichni strašit jinde.

Nádvoří a přilehlé prostory zaplnilo odhadem na 300 dětí. V černé kuchyni čekala na děti čarodějka, která pro ně měla speciální úkol. Dále si mohly děti vyrobit v divadelním sále s Lenkou masky a s Míšou a Míšou na nádvoří dekorace z přírodnin. Nechyběla ani Vendula a malování na obličej a Kristýna, která nám přivezla své mazlíčky. Odvážlivci se mohli vyfotografovat s hady, pavouky a ještěrkami. Na celé rodiny čekal také tématický fotokoutek od FUNFOTKY s hromadou masek a rekvizit. Děti si také mohly vyzkoušet halloweenskou dráhu. Připojili se i Boleslavští skauti jako čerti, čarodějky, netopýři, kouzelníci a duchové. Děti je všechny na kouzelné cestě navštívily a splnily jejich úkoly. Program byl i nadále bohatý – starší i děti si mohli vyzkoušet dušičkový kvíz a zjistit, proč dušičky a Halloween slavíme. Dále si každý mohl přilepit hvězdu za zesnulé na vzpomínkové nebe, což nám mělo připomenout, že právě Svátek zesnulých je svátek tradiční a má své důležité místo.

Za další dva týdny, 11. listopadu nás navštívil svatý Martin. Bohužel si to nějak popletl a místo sněhu přivezl déšť a ochlazení. I Zámek Brandýs nad Labem slavil tento den Svatomartinským koštem a bohatým doprovodným programem, a tak jsme letos spojili síly s městem a organizačně obě akce propojili. Uspořádali jsme na zámku dílničky, kde si děti mohly vyrobit koně, husu a podkovu z papíru. Připomněli jsem si, proč tento svátek slavíme a jíme husu a proč pořádáme lampionový průvod. Šikovné děti z naší mateřské školy a z Muzikantského domečku odpoledne zazpívaly několik písniček, aby přilákaly sníh.

Průvod začal příjezdem Martina na bílém koni, který požehnal vínům, a kolem páté hodiny jsme vyrazili na cestu Panskou zahradou. I přes nepříznivé počasí byla účast hojná, za což opravdu moc děkujeme. Průvod prosvítilo přes 500 světýlek, které vedl osvětlený bílý kůň. Na konci cesty si každé dítě odneslo perníček, který pro nás upekly děti ze Základní školy Na Výsluní, a my jim za to moc děkujeme.

No a aby toho nebylo málo, na zámek jsme se vypravili i potřetí. V pátek 1. prosince navštívil Brandýský zámek Mikuláš, aby obdaroval 65 dětí s předchozí registrací. Tato akce nebyla volně otevřená, abychom každému dopřáli jeho čas u svaté trojice a aby si skupinky dětí mohly užít svůj program naplno. Mikuláš ale nebyl sám, s ním dorazili i čerti a andílci. Naštěstí se přeci ví, že v Brandýse jsou jen hodné děti, a tak dorazili jen 4 čerti. Ti si obsadili černou kuchyni a děti si s nimi mohly zahrát kostky, karty nebo se vykoupit za své malé hříchy básničkou. V Panské zahradě na ně čekali dva sněžní andělé, kteří je poslali na stezku splnit několik úkolů. Za vyřešení tajenky děti dostaly hvězdu nebo andílka pro štěstí. Tajenkou byla RADOST, a tak to přesně vypadalo ve zcela neplánovaně zasněžené zahradě – nebo, že by to někdo přece jen plánoval? Úplně nejvíce andílků a jeden čert a Mikuláš na děti čekali v divadelním sále. S andílky si zatančily, zahrály hry a řekly si několik básniček a čekaly na hlavního anděla, s nímž děti předstoupily před svatou trojici a byly jim přečteny jejich hříchy a pochvaly z knihy.

Výčet to není konečný, kromě 4 hlavních akcí jsme zorganizovali 4 menší akce v herně v dopoledních hodinách, 4 akce pro školní děti v klubu Gepardi, organizačně jsme zajistili výlet neratovické školy na Halloweenský zámek s programem a 2 dny jsme zajišťovali v Zahradnictví Líbeznice dýňový a adventní program. No a s mnohými z vás jsme se potkali na vašich soukromých oslavách. To nás moc baví a i nadále budeme mít organizaci akcí jako hlavní součást naší činnosti, abyste se s námi dobře bavili.

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se akcí účastní, děkujeme jmenovitě Martině Hajdučík, která je duší našich akcí, a v neposlední řadě děkujeme městu Brandýs nad Labem – Stará Boleslav a kastelánovi Vítkovi Rejtharovi.