Podzim s Matýskem

Během podzimu jste měli možnost navštívit 4 akce od Brandýského Matýska. Přinášíme krátké shrnutí Drakiády, Halloweenu, Lampiónového průvodu a Mikuláše. Pojďte si přečíst, jak jsme si akce užili a co vše se vydařilo…

V půlce října se konala Drakiáda. Akce se moc povedla, protože nejen foukalo a svítilo sluníčko, ale i doprovodný program v Aleji i následně u hasičů byl velmi příjemný a děti moc bavil. Vyhlásili jsme všechny 3 ceny. Sešli se nám i doma vyrobení draci. Mašličky na dráčky měly úspěch. Některé holčičky byly přímo sběratelky a domů hrdě odcházely přímo s kyticí různobarevných mašliček v ruce, které si v disciplínách „vybojovaly“. Následný ohýnek u hasičů jen dokreslil krásnou atmosféru – špekáčky voněly, kytarista hrál, zúčastnění zpívali, vyjela i hasičská auta a pohodovým odpolednem jsme se tak trochu vrátili zpět do léta…

Na konci října proběhl Halloween. Děkujeme za zapůjčení prostor Kočárovny, což bylo vzhledem ke chladu potřeba. I tak nám počasí nakonec přálo a naši Halloweenskou akci jsme si mohli naplno užít společně s okolo 150 návštěvníky. Před Kočárovnou rodiče s dětmi vydlabávali krásná dýňová strašidla. Kousek opodál si každý mohl pochutnat na výborné dýňové polévce z kavárny KrisKros café, na perníku nebo domácí dýňové buchtě. V Kočárovně si děti vyrobily pavoučí a netopýří čelenky nebo si mohly domů odnést strašidýlko. Kdo se chtěl odreagovat, ten si v protějším parku zasportoval. Možností bylo opravdu hodně. A v 17 hodin to vypuklo – strašidelná stezka….Nesmíme opomenout poděkovat všem, kteří přišli a dobrovolným vstupným přispěli Janičce částkou 547 Kč. Za dalších 1 825 Kč jste během akce nakoupili mýdla, svíčky a jiné drobnosti ze Zahradnictví U Machátů, a tak jménem rodiny Kučerů velice děkujeme.

 

I přes nepřízeň počasí jste přišli již na 7. ročník Lampiónového průvodu. V zázemí Kočárovny jste si vyrobili barevné skleněné lampiónky, které se pak nesly Panskou zahradou jako bludičky. Poslechli jsme si perfektně připravený sbor ZŠ Na Výsluní a podpořili malé tanečnice ze Studia4You Gabriely Říhové. Komu byla zima nebo měl hlad, tak navštívil stánek Petra Popelky a ohřál se čajem nebo svařákem. Poté jsme pod vedením skautů a jejich svítícího bílého koně prošli Panskou zahradou se všemi možnými druhy lampiónků. A už jsme netrpělivě čekali na svatého Martina. Po 3. volání „Martine“ konečně v dálce z osvíceného zámku vyjel svatý Martin na bílém koni a upustil 4 podkovičky, které si děti odnesly domu. Dostali jsme sladké perníčky a už jsme se těšili na vystoupení Sborečku při MŠ Lumpík. Komu byla zima, tak si mohl pořídit čepičku od paní Slavíčkové z Kostelce nad Labem.

Na naší Cestě za Mikulášem přišel do vilky v Riegrově předat nadílku 50 dětem Mikuláš se svými pomocníky čertem a andělem. Bohatou mikulášskou nadílku si nakonec odnesly všechny děti a čert při odchodu z vilky měl pytel na zlobivé děti prázdný. Ještě než se děti vydaly za Mikulášem, pobyly v pekle u čertů, kde si vyrobily malého čertíka, a poté si zatancovaly a pohrály v nebi s andělem. Ten jim na cestu domů dal perníkový vánoční stromek, aby jim zpříjemnil těšení na Vánoce. Cesta za Mikulášem ale nebyla pro děti vůbec jednoduchá. Venku, na samém konci putování, je ještě pozlobili čertíci různého věku a nadání svými hrami – hrály se karty, kostky, tahalo se čertovské překvapení z pytle nebo sirky. Kdo z rodičů a dětí dostal chuť, mohl si pobyt na zahradě u zapáleného ohně zpříjemnit čerstvě napečenými buchtami, teplým čajem, kávou nebo výborným svařákem.

Mikuláš symbolicky uzavřel naše letošní akce. Jsme rádi, že jste se v tak hojném počtu akcí účastnili a že jste si v tom každodenním shonu našli chvilku na hraní, vyrábění, tancování a užili si čas se svými dětmi a aspoň na malou chvilku zapomněli na starosti a kochali se radostí v dětských očích a úsměvy na malých dětských tvářičkách.

Bylo nám ctí pro Vás akce připravit a těšíme se na příště.

Tým Brandýského Matýska